- Silky-Dream – Luksuriøst Silketøj & Sengetøj i 100% Mulberry Silke
- Info Silke
- Silke Produkter Blev Vejen Frem!
Silke Produkter Blev Vejen Frem!
Silkeprodukter fra Silky-Dream – En livsændrende beslutning

Silky-Dream® er en 100% danskejet familievirksomhed, stiftet af Henrik og Anette Egsgaard i Hedensted. Bag webshoppen ligger en personlig og rørende historie om livsmod, innovation og passion for silke.
Silke blev vejen frem – fra smerter til selvstændighed
I 2006 pådrog Anette Egsgaard sig en diskusprolaps, som førte til daglige smerter og søvnproblemer. Fremtiden så ud til at pege mod førtidspension – indtil hun opdagede, at silkesengetøj kunne give lindring og ro.
Silkens naturlige indhold af sericin, proteiner og aminosyrer minder om hudens egen struktur og har en beroligende effekt. Det blev starten på Silky-Dream, som i dag tilbyder silkeprodukter til både børn, mænd og kvinder – herunder silkeundertøj, silkesengetøj og nattøj.
Fra flexjob til fælles virksomhed
Henrik Egsgaard valgte at ansætte sin hustru Anette i flexjob i deres nystartede firma. Det gav hende mulighed for at bidrage aktivt – og undgå førtidspension. I dag arbejder Anette som indkøber og DTP’er i virksomheden, der har base på Kærvej 9 i Gammelsole.
- Skulle jeg på førtidspension, ville jeg dø af kedsomhed. Jeg er lettet over, at kommunen ombestemte sig, fortæller Anette, som har en bred baggrund inden for IT, salg, finans og pædagogik – og tidligere har drevet udlejning af selskabskjoler.
Silke giver ro – og velvære for alle
Selvom Anette stadig lever med smerter, har silke gjort en stor forskel. Hun beskriver det som blødt, temperaturregulerende og behageligt mod huden. Og det er ikke kun folk med smerter, der elsker silke – mange kunder vælger det for komfort, luksus og allergivenlige egenskaber.
- Silke giver mig nattero. Det er fantastisk at ligge i og have på kroppen, siger Anette, som selv har fundet virksomhedens leverandører via netresearch.
Fakta om Silky-Dream
- Stiftet: Juni 2012, 100% Danskejet familievirksomhed
- Produkter: Silkesengetøj, silkeundertøj, nattøj og accessories
- Materiale: 100% Mulberry silke – typisk 19–22 momme
- Fordele: Hypoallergenisk, temperaturregulerende, luksuriøst og bæredygtigt
Læs hele artiklen i Hedensted Avis: Silke blev vejen frem
-
-13%
-
Populær-13%95,70 DKK110,00 DKKDu sparer: 14,30 DKKTilbud udløber 05/12/2025
-
Populær-13%130,50 DKK150,00 DKKDu sparer: 19,50 DKKTilbud udløber 05/12/2025
-
Populær-13%
-
Populær-13%139,20 DKK160,00 DKKDu sparer: 20,80 DKKTilbud udløber 05/12/2025
-
Populær-13%60,90 DKK70,00 DKKDu sparer: 9,10 DKKTilbud udløber 05/12/2025
Kundeanmeldelse
“Jeg har aldrig sovet bedre – silken føles som en drøm mod huden.”
– Lise
“Fantastisk kvalitet og lynhurtig levering. Jeg køber aldrig andet nattøj igen.”
– Jonas
“Min hud klør ikke længere – silkeundertøjet er virkelig allergivenligt.”
– Camilla
